COVID-19, szczepienia- co nowego?

Continue with COVID-19 Precautions or Declare Pandemic Under Control? Medscape

W serwisie Medscape opublikowano podsumowanie aktualnej sytuacji pandemicznej w USA:

Optymistycznie brzmi informacja, że już ponad  50% dorosłych Amerykanów jest w pełni w pełni zaszczepionych (25.05.21). Skuteczność szczepionek w codziennej praktyce wydaje się być taka, jak w badaniach klinicznych

Podobnie optymistyczny wydźwięk mają nowe zalecenia Centers for Disease Control and Prevention (CDC) luzujące restrykcje dla osób zaszczepionych (maseczki, dystansowanie).

Z drugiej strony obserwuje się zwiększone wahania co do szczepień, część osób może uważać, że skoro wiele osób to zrobiło, to one już nie muszą. Ponadto doniesienia o przygotowywaniu nowych wersji szczepionek mogą skłaniać do chęci poczekania na nie.

Wskaźniki transmisji wirusa w USA nie spadły jeszcze do poziomu, w którym można by uznać pandemie za wygasłą. Złą wiadomością jest niski globalny poziom szczepień. Szczepionek brakuje dla krajów rozwijających się. Niekontrolowana transmisja w takich regionach sprzyja tworzeniu nowych wariantów koronawirusa.

Niedawno ukazały się wyniki badania oceniającego skuteczność szczepionek Pfizer/Biotech i AstraZeneca wobec wariantu indyjskiego (artykuł nie jest jeszcze zrecenzowany). W porównaniu z wariantem brytyjskim przy dwóch dawkach skuteczność w profilaktyce zakażeń była niewiele mniejsza (po jednej dawce różnica była wyraźniejsza).

Zdaniem Andrew Pollarda, dyrektora Oxford Vaccine Group, najistotniejsze jest, czy szczepionki zapobiegają hospitalizacjom i zgonom przy nowych wariantach. Jeśli tak, będziemy mogli mówić o końcu epidemii.

Mimo to wirus będzie obecny wokół nas i w jakiś sposób będziemy musieli nauczyć się z nim żyć. Być może choroba nabędzie cech sezonowych jak grypa, wtedy można oczekiwać wzrostu zachorowań zimą.

Opracowano na podstawie: Medscape, 28 maja 2012

Marcin Kargul

0 replies on “COVID-19, szczepienia- co nowego?”