COVID-19: jak rozmawiać z pacjentem o szczepieniu

viral vectorsFROM CONCERN TO CONFIDENCE: How Physicians Can Build Trust in COVID-19 Vaccines.

Badania pokazują, że Amerykanie najbardziej ufają własnemu lekarzowi, jeśli chodzi o informacje na temat COVID-19 i szczepionek. Pacjenci oczekują od lekarza obiektywnych faktów na temat bezpieczeństwa i skuteczności szczepionek  oraz informacji o tym, czy szczepienie jest dla nich właściwym wyborem.

Instytucje takie jak Centers for Disease Control and Prevention,  American Medical Association oraz American Academy of Pediatrics opracowały wytyczne dla lekarzy, jak rozmawiać z pacjentami. Zalecają one aby:

– wychodzić od empatii i zrozumienia

– przyznać, że jest to osobista decyzja pacjenta

– jasno przekazać, co wiemy a czego jeszcze nie wiemy

– koncentrować się na korzyściach szczepienia, podkreślać, że znacznie przewyższają ryzyko

– wyjaśnić ryzyko wynikające z niezaszczepienia

– prowadzić rozmowę na gruncie osobistym

– pokazać otwarcie na dalsze rozmowy

Dokument cytuje także szczegółowe sformułowania, np.

Poważne działania niepożądane  są rzadkie i uleczalne.  Drobniejsze działania niepożądane zwykle ustępują w ciągu kilku dni.

Nikt nie może z całą pewnością powiedzieć, czy wystąpią jakiekolwiek długoterminowe skutki, ale nie ma powodu, aby sądzić, że będą.

Miliony ludzi zostało bezpiecznie zaszczepionych. Dziesiątki tysięcy osób wzięło udział w badaniach III fazy dla zatwierdzonych szczepionek. Po pełnym zaszczepieniu żaden z uczestników badania nie był hospitalizowany ani nie zmarł z powodu COVID-19.

Chociaż szczepionki zostały opracowane szybko, nie zostały stworzone od zera. Naukowcy badają i pracują nad szczepionkami mRNA (takie jak Pfizer i Moderna) od dziesięcioleci, a naukowcy zaczęli tworzyć wektory wirusowe (takie jak Johnson & Johnson, Astra-Zeneca) w latach 70.

Wektory wirusowe są z powodzeniem stosowane w leczeniu raka i zapobieganiu chorobom, takim jak grypa czy Zika. Szczepionki mRNA badano w kontekście grypy, Zika, wścieklizny i innych chorób.

Niemal wszyscy lekarze mający możliwość zaszczepienia zrobili to.

Exclusive: Guidance on Talking to Patients About COVID-19 Vaccines – Medscape – May 05, 2021.

Opracował: Marcin Kargul

0 replies on “COVID-19: jak rozmawiać z pacjentem o szczepieniu”