Które doniesienia z kongresu AHA 2020 mogą istotnie zmienić praktykę kliniczną?

Steve Stiles, Tricia Ward, Patrice Wendling. American Heart Association (AHA) Scientific Sessions 2020 Highlights: Potential Practice Changers – Medscape – Dec 17, 2020.

W serwisie Medscape opublikowano krótki film podsumowujący doniesienia z niedawnego kongresu AHA, które mogą istotnie zmienić codzienną praktykę kliniczna. Dwa z nich opisano wcześniej serwisie Vademecum.

Transformacja cyfrowa opieki nad pacjentem z nadciśnieniem i dyslipidemią. Bez bezpośredniego udziału lekarzy?

Zdaniem autorów, program może stanowić pewien model, jak rozszerzyć dostęp do opieki, poprawić jakość leczenia  i zredukować nierówności w tym zakresie. Lekarze z kolei zostają odciążeni i mogą koncentrować się na bardziej złożonych problemach klinicznych.

Kongres AHA 2020: statyny, bóle mięśniowe, efekt nocebo? Metodologicznie rygorystyczne badanie SAMSON

Badanie potwierdza, że pacjenci rzeczywiście odczuwają działania niepożądane, ale w 90% można je wyjaśnić efektem nocebo. Ból mięśniowy w dużej mierze wynika z oczekiwania, że może wystąpić.

Inne doniesienia to:

Combined OCT, Cardiac MRI Unravels Root Cause in Most MINOCA

Optyczna tomografia koherencyjna wraz z badaniem MRI pozwala ustalić przyczynę zawału serca bez istotnych zmian w tętnicach wieńcowych (MINOCA) w 85% przypadków. W badaniu HARP-MINOCA u   301 kobiet były nimi niedokrwienie (64%) oraz inne przyczyny nie-niedokrwienne, głownie zapalenie mięśnia sercowego (21%).

Zdaniem Roxany Mehran (Mount Sinai Medical Center, New York):

Ostatecznie  możemy powiedzieć, że to nie zbzikowane kobiety … ale najprawdopodobniej miażdżyca

Badania EPIC-HF i MyROAD – skuteczność programów zwiększających zaangażowanie i edukację pacjentów z niewydolnością serca

Opracowano na podstawie: Medscape, 17 grudnia 2020

Marcin Kargul

0 replies on “Które doniesienia z kongresu AHA 2020 mogą istotnie zmienić praktykę kliniczną?”