Szczepionka na COVID-19 i co dalej?

Alicia Ault. Can a COVID-19 Vaccine Stop the Spread? Good Question. Medscape

Naukowcy nadzorujący rozwój szczepionek przeciwko CVID-19 tonują nastroje, ponieważ wyniki badań nie dają odpowiedzi, czy szczepienia ograniczą transmisję wirusa. Należy uważać, aby rozpoczęcie szczepień  nie spowodowało rozregulowania zachowań społecznych –  maseczki, dystansowanie, mycie rąk będą w dalszym ciągu konieczne.

Dane z badań przedstawionych przez firmy Pfizer/BioNTech i Moderna wskazują na skuteczną ochronę przed objawowym zachorowaniem. Na razie we wspomnianych badaniach było stosunkowo niewiele przypadków COVID-19: 170 (162 w grupie placebo) wśród 41 tysięcy badanych  w pierwszym i 95 (90 w grupie placebo) w wśród 30 tysięcy badanych w drugim.

Kolejne analizy pokażą, czy szczepienia zapobiegają przenoszeniu wirusa. Zbadana zostanie  długość trwania rozsiewania wirusa oraz jego miano w wymazach z nosogardzieli w czasie. Odpowiedź w kwestii wpływu szczepień na transmisję wirusa może zająć nawet rok.

Zdaniem dyrektora National Instytute of Health Francisa Collinsa szacuje się, że należy zaszczepić 80% populacji aby wytworzyć odporność stadną, co może trwać do lata 2021 roku. Bardzo wiele zależy od tego, czy ludzie będą chcieli się szczepić.

Opracowano na podstawie: Medscape, 20 listopada 2020

Marcin Kargul

0 replies on “Szczepionka na COVID-19 i co dalej?”