COVID-19: młode osoby coraz bardziej na celowniku

Jennifer Abbasi. Younger Adults Caught in COVID-19 Crosshairs as Demographics Shift. JAMA 2020 online

Nowe dane epidemiologiczne w USA wskazują na proporcjonalny wzrost zakażeń SARS-COV-2 w młodszych grupach wiekowych. Chociaż większość z tych przypadków będzie prawdopodobnie przebiegać bezobjawowo lub łagodnie, lekarze i osoby, które przeżyły, twierdzą, że nie jest to pełen obraz. Zgony są stosunkowo rzadkie, ale niektóre przypadki mogą być bardzo wyniszczające i mieć długotrwale efekty.

W okresie maj – lipiec mediana  wieku osób z potwierdzonym zakażeniem zmniejszyła się z 46 do 37 lat, a w sierpniu odsetek osób w wieku 18-22   lata wśród zakażonych podwoił się do 22,5 % (co wiąże się z powrotem do szkół).

Do końca października na COVID-19 zmarło w USA 45 000 osób w wieku 15- 64 lata, w tym  6 300 osób poniżej 45 lat.

Łagodniejsze przypadki też mogą stanowić znaczący problem zdrowotny – 1/4 do 1/3  młodszych osób nie wraca do pełni zdrowia po trzech tygodniach od diagnozy (przy grypie ponad 90% pacjentów ambulatoryjnych jest zdrowych po 2 tygodniach). Częstość, czas trwania i nasilenie zespołu post-COVID wymaga wielu dalszych badań.

Artykuł w JAMA dyskutuje czynniki ryzyka w młodszym wieku, indywidualną wrażliwość, czynniki genetyczne, kwestie immunoregulacji i  rolę cytokin prozapalnych  w procesie chorobowym.

Opracowano na podstawie: JAMA, 11 listopada 2020

Marcin Kargul

 

TAGI:
0 replies on “COVID-19: młode osoby coraz bardziej na celowniku”