Peder L. Myhre. Cardiovascular Hospitalizations, Influenza Activity, and COVID-19 Measures. Circulation. 2020;142:1302–1304 (dostępny pełen tekst)
Podczas aktualnej pandemii pojawiło się wiele doniesień o spadku liczby hospitalizacji z powodu chorób układu krążenia (CVD), w tym ostrego zawału mięśnia sercowego (AMI) i niewydolności serca (HF). Wynika to nie tylko z czasowo odroczonych zabiegów planowych, ale także mniejszej liczby hospitalizacji z powodu ostrych i zagrażających życiu stanów. Wyjaśnienie tego zjawiska nie jest jasne, ale możliwe, że jednym z czynników jest obawa pacjentów przed zarażeniem koronawirusem.
Z drugiej strony potwierdzony jest związek aktywności wirusa grypy w społeczności z hospitalizacjami z powodu CVD – 5% wzrost zachorowań na grypę przekłada się na zwiększenie liczby hospitalizacji z powodu HF o 24%.
Pandemia COVID-19 spowodowała wprowadzenie środków higieny i dystansu społecznego, które mają wpływ na aktywność grypy i innych wirusów układu oddechowego. Autorzy analizowali związek między hospitalizacjami z powodu CVD, aktywnością grypy i obciążeniem z powodu COVID-19 w liczącym ponad 0,5 miliona mieszkańców okregu Akershus – przed, w trakcie i po ograniczeniach nałożonych przez norweskie władze.
Wyniki obrazuje zamieszczony w pracy wykres.
Zdaniem autorów, biorąc pod uwagę znany związek między aktywnością grypy a CVD, prawdopodobne jest, że szybki i gwałtowny spadek zachorowań na grypę związany z dystansem społecznym i środkami higieny podczas pierwszej fali pandemii, mógł przyczynić się do zmniejszenia liczby hospitalizacji z powodu CVD. To z kolei może częściowo tłumaczyć porównywalne wskaźniki umieralności całkowitej w Norwegii podczas pierwszej fali pandemii w 2020 r. w stosunku do lat poprzednich (Norweski Główny Urząd Statystyczny).
Opracowano na podstawie: Circulation, 20 września 2020
Marcin Kargul