COVID-19. Dlaczego część osób przechodzi zakażenie bezobjawowo?

Emily Laber-Warren. Why Do Some People Weather Coronavirus Infection Unscathed? Medscape (dostępny pełen tekst)

Szybkie rozprzestrzenianie się COVID-19 wynika m.in. z stosunkowo długiego okresu od zakażenia do wystąpienia objawów.  Innym powodem jest duży odsetek zakażeń bezobjawowych, szacowany na 20%-45% (chociaż należy pamiętać, że często występują zmiany w płucach w badaniach obrazowych, czego długoterminowe konsekwencje nie są jeszcze znane).

Bezobjawowy przebieg, np. u osób młodych, standardowo tłumaczy się skuteczną odpowiedzią immunologiczną. Znaczenie może mieć też wytworzenie oporności krzyżowej po infekcjach innymi koronawirusami powodującymi zwykłe przeziębienia.

Artykuł w Medscape opisuje inny możliwy mechanizm – tolerancję zakażenia. Zjawisko to jest znane u roślin, u zwierząt zaczęło być dokładniej badane w ostatnich 15 latach.

Przykładem u ludzi może być zakażenie prątkami gruźlicy, które w 90% nie daje objawów choroby lub bezobjawowy przebieg zakażeń robakami pasożytującymi w jelitach – wg. szacunków dotyczy to o 1,5 mld. ludzi na świecie.

Tolerancja może mieć wynikać z czynników genetycznych  i środowiskowych. Mechanizmy tego zjawiska są słabo poznane, zakażenie może powodować przestrojenie metabolizmu lub zmiany mikrobiomu, które prowadzą  do eliminacji toksyn lub szybkiej regeneracji uszkodzonych tkanek. Na przykład przy zakażeniu przecinkowcem cholery organizm jest w stanie zachować równowagę wodno-elektrolitową.

Artykuł opisuje badania eksperymentalne poświęcone zjawisku tolerancji do  zakażeń i nawiązuje do  edytorialu w piśmie Frontiers in Immunology. Zdaniem jego autorów:

Głębsze zrozumienie tolerancji chorób może prowadzić do złotej ery w badaniach i odkryciach dotyczących chorób zakaźnych

Opracowano na podstawie: Medscape, 25 sierpnia 2020

Marcin Kargul

 

 

0 replies on “COVID-19. Dlaczego część osób przechodzi zakażenie bezobjawowo?”