„Kosmiczna prędkość” opracowania szczepionek na COVID-19. Pięć najbardziej obiecujących projektów

Kevin P. O’Callaghan i wsp. Developing a SARS-CoV-2 Vaccine at Warp Speed. JAMA. 2020;324(5):437-438  (dostępny pełen tekst)

Zdaniem autorów artykułu z cyklu Viewpoint w JAMA,  jedyną drogą do osiągnięcia oporności stadnej wobec koronawirusa SARS-CoV-2 są powszechne szczepienia. Program opracowania szczepionek jest bezprecedensowy, zakłada ich zastosowanie po 1-1,5 roku prac, co jest okresem 15-20 razy krótszym niż do tej pory.

Rząd federalny w USA zainicjował i finansuje operację „Warp Speed” będącą wsparciem producentów w celu przyspieszenia powstania, produkcji i dystrybucji szczepionki na COVID-19. (warp – szybkość, z jaką porusza się statek kosmiczny używający fikcyjnego napędu warp, wymyślonego na potrzeby serialu Star Trek).

Celem operacji prowadzonej logistycznie przez Pentagon jest dostarczenie 300 milionów dawek skutecznej i bezpiecznej szczepionki do końca stycznia 2021 r. Początkowo program dotyczył 125 potencjalnych szczepionek, następnie został zawężony do 14 a obecnie koncentruje się na 5 kluczowych, najbardziej obiecujących projektach.

W artykule omówione są mechanizmy działania tych 5 potencjalnych szczepionek oraz stan zaawansowania prac.

W opinii autorów, chociaż ostateczny sukces kandydatur na szczepionki nie  jest pewny, to wymuszone okolicznościami postępy wakcynologii będą trwałe.

Opracowano na podstawie: JAMA, 6 lipca 2020

Marcin Kargul

0 replies on “„Kosmiczna prędkość” opracowania szczepionek na COVID-19. Pięć najbardziej obiecujących projektów”