Grypa, Covid-19 – co mogą zapowiadać aktualne trendy na półkuli południowej?

Jonathan Temte. COVID-19 Disease Spotlight. The Absence of Influenza. Practice Update (dostępny pełen tekst)

W artykule zamieszczonym w serwisie Practice Updated dr Jonathan Temte (University of Wisconsin School of Medicine and Public Health) dzieli się spostrzeżeniem, że wraz zamknięciem szkół w swoim stanie w marcu 2020 r.  on i jego zespół zaobserwowali bardzo znaczące zmniejszenie rozpoznań grypy, która zwykle jest powszechna do końca marca.

Pojawiają się także doniesienia o bardzo  niskiej zapadalności na grypę na południowej półkuli – w Australii, Nowej Zelandii, Argentynie, Chile, RPA (sezon grypowy jest tam przesunięty o 6 miesięcy i wypada w okresie kwiecień-wrzesień). Przykładowo w Chile jest to tylko 5% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Prewencja SARS-CoV-2 (zamkniecie szkół, maseczki, dystansowanie, mycie i odkażanie rąk) wpływają na transmisję grypy, a zatem  możemy mieć nadzieję na podobne zjawisko na północnej półkuli. Nie zwalnia to oczywiście w żaden sposób z konieczności zapobiegania grypie poprzez szczepienia tak szybko jak tylko nowa szczepionka się pojawi. Pozwoli to na ograniczenie infekcji oddechowych ogółem i  może zmniejszyć trudności diagnostyczne.

Dla ostrzeżenia, w Australii udało się znacznie ograniczyć zakażenia SARS-CoV-2 w kwietniu (tamtejsza jesień), ale do wzrostu przypadków doszło w lipcu (zima) co może zapowiadać drugą falę u nas.

Opracowano na podstawie: Practice Update, 28 lipca 2020

Marcin Kargul

0 replies on “Grypa, Covid-19 – co mogą zapowiadać aktualne trendy na półkuli południowej?”