Bezmankietowy pomiar ciśnienia tętniczego – perspektywy

Tricia Ward. Will Cuffless Blood Pressure Measurement Make the Sphygmomanometer Obsolete? Medscape

Obniżenie progu nadciśnienia w nowych wytycznych sprawiło, że ponad połowa dorosłych Amerykanów spełnia kryteria rozpoznania nadciśnienia tętniczego. Co ważne, 13 milionów z nich nie jest tego świadomych.

Pomiar ciśnienia z użyciem mankietu na ramieniu nie zmienił się zasadniczo od metody zaprezentowanej przez Scipione Riva-Rocci w 1896 r. Kiedy możemy się spodziewać uproszczenia metody i rezygnacji ze sfingomanometru?

Kilka projektów typu start-up dotyczących bezmankietowych metod pomiaru ciśnienia  zakończyło się niepowodzeniem. Na rynku są obecne i szeroko stosowane urządzenia niezarejestrowane przez FDA,  niespełniające wymogów dokładności. Dostępny w Amazon i w sklepach Wallmart „smartwatch” dawał wyniki o 16,9/8,3 mmHg różne niż metody referencyjne.

Jedyne urządzenie do mierzenia ciśnienia bez użycia mankietu, zarejestrowany przez  FDA w 2019 r. Biobeat,  działa na zasadzie fotopletyzmografii i oznacza także częstość akcji serca i oksygenację.

W serwisie Medscape omówiono inne zaawansowane projekty.

Szwajcarska firma Aktiia pracuje nad urządzeniem w formie opaski na nadgarstek, również wykorzystującym fotopletyzmografię . Urządzenie dokonuje okresowych pomiarów, kiedy nosząca je osoba jest zrelaksowana. Pomiary nie są wyświetlane na urządzeniu, aby uniknąć ciągłego sprawdzania, są dostępne w aplikacji na smartfonie. Raz w miesiącu wymagana jest kalibracja. Aktualnie urządzenie jest oceniane przez FDA.

Producent ma nadzieję, że produkt będzie przełomem dla całodobowego monitorowania ciśnienia, pomiary w nocy pozbawione będą dyskomfortu obecnych aparatów.

Urządzenie opracowywane Michigan State University działa na zasadzie dotyku ekranu smartfona (funkcje 3D Touch, peak and pop). Autorzy mówią o perspektywie 5 lat do wprowadzenia, ale projekt budzi wiele sceptycyzmu.

W dalszej perspektywie możemy spodziewać się jeszcze innych metod pomiaru, badacze kanadyjscy pracują nad urządzeniem mierzącym przepływ krwi na twarzy za pomocą kamery smartfona w kontrolowanych warunkach (również na zasadzie fotopletyzmografii).

Aktualnie American Heart Association i American Medical Association przygotowują nowe stanowisko naukowe dotyczące domowych pomiarów ciśnienia tętniczego.

Opracowano na podstawie: Medscape, 8 czerwca 2020

Marcin Kargul

0 replies on “Bezmankietowy pomiar ciśnienia tętniczego – perspektywy”