COVID 19 – najważniejsze nowe informacje zdaniem Erica Topola, redaktora naczelnego Medscape

Coronavirus in Context: Eric Topol Explains the Emerging Research – Medscape – Mar 25, 2020.

Portal Medscape zmieścił wywiad ze swoim redaktorem naczelnym, którym jest prof.  Eric Topol – uznany naukowiec, kardiolog i genetyk, założyciel Scripps Research Institute. W wywiadzie poruszono m.in. następujące kwestie dotyczące COVID 19:

Opublikowane 17 marca we Włoszech dane wskazują, że u 99% zmarłych występowały choroby współistniejące (w tym nadciśnienie 76%, cukrzyca 35%, choroba wieńcowa 33%). Średni wiek zmarłych wynosił 79,5 lat. Wiek, podobnie jak i choroby współistniejące, wiąże się z upośledzeniem odporności. Ryzyko zależne od współchorobowości dotyczy także pacjentów w młodszym wieku

Eric Topol nie uważa jednak, że znacznie wyższa we Włoszech (8%) niż  Chinach śmiertelność wynika tylko ze starszej populacji, prawdopodobnie jest jeszcze jakiś inny czynnik, którego na razie nie znamy.

W odniesieniu do chorób sercowo-naczyniowych, zdaniem Topola na pewno czynnikiem bezpośrednio obciążającym jest niewydolność serca, natomiast ma on wątpliwości,czy niezależny wpływ rokowniczy może mieć samo nadciśnienie czy stabilna choroba wieńcowa, raczej chodzi o ich zwiększoną częstość z wiekiem.

W kontekście pewnego medialnego chaosu, który wywołały głosy na temat leków blokujących układ RAAS oraz preparatów z grupy  NLPZ, Topol podkreśla, że nie ma żadnych danych wskazujących na ich szkodliwy czy też korzystny wpływ na COVID 19. Są jedynie teoretyczne rozważania, które mogą prowadzić do fałszywych alarmów.

Pojawiły się też doniesienia z Chin, że grupa krwi 0 jest czynnikiem protekcyjnym a grupa A zwiększa ryzyko. Zdaniem Topola jest to raczej bezwartościowa informacja. Związek grup krwi z rokowaniem opisywany jest  dla różnych stanów chorobowych od dekad, często bez potwierdzenia w kolejnych badaniach. Omawiana praca nie była odpowiednio recenzowana. Oczywiście jest możliwość, że zależność ta się potwierdzi, ale na razie Topol proponuje postawę „niewiernego Tomasza”.

Za najwyższy priorytet uważa Topol ochronę pracowników opieki zdrowotnej. Jeśli ich będzie brakować, ucierpią także pacjenci z innymi niż COVID 19 chorobami.

Bardzo wielu rzeczy jeszcze nie wiemy, zwłaszcza na temat zakażeń bezobjawowych, czy jak długo pacjenci mogą być źródłem zakażenia. Ważne informacje przyniosła niedawna praca z NEJM (wirus SARS-CoV-2 był wykrywalny w powietrzu do trzech godzin, do 24 godzin na kartonie i od dwóch do trzech dni na tworzywach sztucznych i  metalowych).

Mniej wiemy o rozsiewaniu wirusa i jego żywotności. Jedne, nawet bezobjawowe  osoby są źródłem zakażenia dla wielu innych, podczas gdy są też pacjenci, którzy nie zakażają. W the Lancet opublikowano opis przypadku dwojga małżonków hospitalizowanych  z ciężką infekcją. Spośród 372 osób mających z nimi kontakt, u nikogo nie wykryto wirusa.

The number-one priority has to be the healthcare workforce.

Eric Topol

Opracowano na podstawie: Medscape, 25 marca 2020

Marcin Kargul

 

0 replies on “COVID 19 – najważniejsze nowe informacje zdaniem Erica Topola, redaktora naczelnego Medscape”