Jak „wygrać wojnę z rakiem” – potrzeba koordynacji wysiłków. Raport National Academies of Sciences

National Academies of Sciences, Engineering, and Medicine. 2019. Guiding Cancer Control: A Path to Transformation. Washington, DC: The National Academies Press.  (dostępny pełen tekst po rejestracji)

Pierwszy opis raka znany z jest z papirusu Edwina Smitha, staroegipskiego tekstu medycznego  z ok. 2500–3000 roku p.n.e , przypisywanego Imhotepowi. Rak piersi został opisany jako nabrzmiewająca masa w piersi.

Dla Hipokratesa ok. 460 roku  p.n.e. guz piersi z otaczającymi obrzmiałymi naczyniami  przypominał kraba i nazwał on tę chorobę greckim określeniem karkinos, które po przetłumaczeniu na łacinę przybrało formę cancer.

W następnych wiekach lekarze sugerowali różne przyczyny raka, od „kary boskiej” przez zatrucie do raka jako produktu płynów limfatycznych.

W wieku dwudziestym nowotwory stały się bardzo istotnym zagrożeniem dla zdrowia publicznego, w dużej części z powodu wydłużenia średniego czasu życia. W tym okresie opracowano wiele narzędzi prewencji, diagnostyki i terapii. W  leczeniu do lat 60-tych dominowały chirurgia i radioterapia, następnie nastała era chemioterapii, a postęp  w ostatnich dekadach to odkrycia z zakresu genetyki i opracowanie leków biologicznych.

Jednakże, mimo pomimo znaczącego postępu w rozumieniu patogenezy nowotworów w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, w przypadku większości tych chorób nadal nie osiągnięto znaczącego sukcesu i nie można powiedzieć, że „wygrywamy wojnę z rakiem”

W czerwcu 2019 r. amerykańska  akademia National Acadeiesy of Sciences opublikowała dokument “Guiding Cancer Control: A Path to Transformation” oceniający aktualna sytuację oraz postulujący istotną transformację wysiłków na rzecz osiągnięcia kontroli nad rakiem.

Opracowano na podstawie: Consensus Study Report, 27 czerwca 2019

Marcin Kargul

 

0 replies on “Jak „wygrać wojnę z rakiem” – potrzeba koordynacji wysiłków. Raport National Academies of Sciences”