Rekomendacje FDA nt. spożywania ryb i owoców morza w ciąży, okresie karmienia i przez małe dzieci – czy, ile, jakie?

Advice about Eating Fish For Women Who Are or Might Become Pregnant, Breastfeeding Mothers, and Young Children. www.fda.gov

Opublikowana została uaktualniona rekomendacja FDA na temat konsumpcji ryb i owoców morza przez kobiety w ciąży lub mogące zajść w ciążę, kobiety w okresie karmienia i przez małe dzieci. Rekomendacje są zgodne z poprzednią wersją, ale poszerzono informacje o korzyściach  spożywania ryb i owoców morza.

Autorzy podkreślają, że wiele osób obawia się obecności rtęci iż tego powodu unika ryb i owoców morza, kobiety w ciąży w USA spożywają ich znacznie mniej niż jest zalecane. Tymczasem wiele z tych produktów ma duże wartości odżywcze (kwasy omega-3, witaminy B12 i D, żelazo, cynk, selen, jod)  i zarazem znikome narażenie na rtęć.

Kobiety w ciąży lub karmiące (podobnie jak inni dorośli) powinny spożywać 2-3 porcje  tygodniowo z listy „najlepszy wybór” lub jedną porcję z  listy „dobry wybór”.  Jedna porcja to 4 uncje, czyli ok. 113 g, obrazowo wielkość dłoni bez palców.

Dla dzieci od wieku 2 lat zalecenie to 1 uncja (28 g) stopniowo zwiększana do 4 uncji w wieku 11 lat.

Lista „najlepszy wybór” (best choice) obejmuje 36 produktów, w tym m.in. łosoś, pstrąg, śledź, makrela, sardynka, sum, dorsz, flądra, sola, ryba maślana,  mintaj,  morszczuk, konserwowy tuńczyk skipjack , krewetki, kraby, homary, małże.

Lista „dobry wybór” (good choice) obejmuje 19 produktów, w tym  m.in.  karp, tuńczyk biały, żabnica, okoń morski.

Produkty których należy unikać z uwagi na możliwość dużej zawartości rtęci to: rekin, miecznik, marlin, makrela kawala,  tuńczyk żółtopłetwy

Opracowano na podstawie: FDA,  2 lipca 2019

Marcin Kargul

0 replies on “Rekomendacje FDA nt. spożywania ryb i owoców morza w ciąży, okresie karmienia i przez małe dzieci – czy, ile, jakie?”