Pacjenci z nowotworem a medycyna komplementarna i alternatywna

Nina N. Sanford i wsp. Prevalence and Nondisclosure of Complementary and Alternative Medicine Use in Patients With Cancer and Cancer Survivors in the United States. JAMA Oncol. 2019;5(5):735-737 (dostępny pełen tekst)

Według szacunków w USA w  2018  u 1 735 350 pacjentów rozpoznano nowotwór złośliwy a 609 640  zmarło z tego powodu.

W niedawnej pracy na podstawie rejestru National Cancer Database wykazano, że pacjenci  nowotworowi stosujący interwencje z zakresu medycyny komplementarnej i alternatywnej (Complementary and Alternative Medicine, CAM) mają gorsze rokowanie, co wydaje się wynikać z częstszego niezgadzania się na interwencje konwencjonalne.

W JAMA Cardiology opublikowano wyniki nowego badania dotyczącego tego zagadnienia. Wykorzystano dane z badania ankietowego National Health Interview Survey of the Centers for Disease Control and Prevention.

Stwierdzono, że jedna trzecia pacjentów nowotworowych w USA stosuje CAM, częściej osoby młodsze i kobiety. Najczęściej CAM dotyczyło  suplementów i preparatów ziołowych oraz zabiegów chiropraktycznch. 29% pacjentów stosujących CAM nie informowało o tym lekarza prowadzącego – wyjaśnieniem był brak zapytania lekarza lub stwierdzenie, że lekarz nie musi o tym wiedzieć.

Autorzy zwracają uwagę, że często skład suplementów i preparatów ziołowych nie jest znany. Suplementy mogą wchodzić w interakcje z lekami przeciwnowotworowymi. Zbyt duże stężenie antyoksydantów zmniejsza skuteczność radioterapii.

Z kolei joga może przynosić korzyści pacjentom nowotworowym, jako forma ćwiczeń fizycznych i łagodzenie objawów zmęczenia,  a także poprzez poprawę nastroju i działanie uspokajające.

Opracowano na podstawie JAMA Oncology, 11 kwietnia 2019

Marcin Kargul

0 replies on “Pacjenci z nowotworem a medycyna komplementarna i alternatywna”