Zagrożone jest ludzkie życie – stop dezinformacji medycznej

Joseph A Hill i wsp. Medical Misinformation: Vet the Message! Eur Heart J 2019;40:404-405 (dostępny pełen tekst)

Choroby sercowo-naczyniowe to w dalszym ciągu zabójca numer jeden w świecie. W ostatnich dekadach odnotowano znaczące postępy w prewencji i leczeniu – poznano czynniki ryzyka, opracowano leki i urządzenia. Stało się to dzięki badaniom naukowym publikowanym w pismach medycznych.

Redaktorzy światowych pism kardiologicznych wystąpili z apelem o zatrzymanie szerzącej się dezinformacji medycznej.

Wielu chorych nie osiąga korzyści z narzędzi, którymi dysponujemy. Przykładem może być niestosowanie statyn mimo oczywistych wskazań. Przyczyną w dużym stopniu jest dezinformacja na temat związanych ze statynami zagrożeń, szerzona mediach elektronicznych, internecie, na czatach i w mediach społecznościowych. W wielu przypadkach uczestniczą w tym osoby mające wpływ na innych: aktywiści, celebryci, politycy, których motywy mogą być mniej lub bardziej koniunkturalne.

Sztandarowym przykładem dezinformacji medycznej są ruchy antyszczepionkowe. Twierdzenia o związku szczepień z autyzmem opierały się na wynikach pojedynczej pracy z 1998 r., wycofanej następnie z pisma Lancet w związku ze złamaniem zasad etycznych i wprowadzaniem z błąd. Siedemnaście znacznie większych badań, poprawnych metodologiczne badań przyniosło odmienne wyniki.

Jak piszą redaktorzy, podnoszą oni alarm ponieważ zagrożone jest ludzkie życie.

Odpowiedzialność  leży po stronie mediów, które często upowszechniają dezinformację, przedstawiając fałszywe informacje jako uprawniony, równorzędny głos w dyskusji. Należy pamiętać, że dezinformacja szerzy się szybciej w mediach społecznościowych niż informacje prawdziwe.

Zdaniem autorów apelu najwyższy czas aby przerwać dezinformację grożącą zdrowiu jednostek i całych populacji Musimy zwiększać powszechną umiejętność  rozumienia informacji naukowych, zawrzeć to w programie szkolnym. Dostawcy Internetu i mediów społecznościowych muszą być odpowiedzialni za treści w nich zamieszczane podobnie jak redaktorzy pism medycznych weryfikują publikowane przez siebie artykuły.

Opracowano na podstawie: European Heart Journal, 1 luteg0 2019

 

0 replies on “Zagrożone jest ludzkie życie – stop dezinformacji medycznej”