Czy bycie “singlem” może mieć korzyści zdrowotne?

Hannah Nichols. Five health benefits of being single. Medical News Today (dostępny pełen tekst)

W wielu badaniach wykazano korzystne efekty zdrowotne bycia w szczęśliwym związku, małżeństwa, posiadania dzieci – między innymi wyższą punktację dobrostanu psychicznego. Wykazano także, że bycie w związku poprawia rokowanie w przypadku zawału serca czy raka jelita grubego.

Wg danych  U.S. Census Bureau z 2016 r. 45,2% dorosłych Amerykanów jest jednak „singlami” i odsetek ten rośnie. Czy taki status też może mieć jakieś korzystne strony?

– Single są przeciętnie nieco szczuplejsi. W badaniu  w 9 krajach europejskich mieli niższe średnie wartości BMI (mężczyźni o 0,74 kg/m2 a kobiety o 0,44 kg/m2).  Osoby w związkach odżywiały się zdrowiej ale były mniej aktywne fizycznie.

– Bycie singlem wydaje się sprzyjać rozwojowi osobistemu, autonomii i samostanowieniu, a to z kolei wiąże się z rzadszym doświadczaniem negatywnych emocji.

– Bycie samotnym ale bez poczucia osamotnienia i smutku z tym związanego może zwiększać kreatywność i produktywność. W języku angielskim są pojęcia „solitude” jako samotność bez negatywnego kontekstu oraz  “loneliness” jako negatywne osamotnienie. Czyli “solitude without loneliness” może mieć aspekty pozytywne.

– Status singla często wiąże się szerszą siecią kontaktów społecznych oraz udzielaniem i otrzymywaniem większego wsparcia. W badaniu opublikowanym w Journal of Social and Personal Relationships osoby samotne były w częstszym i bliższym  kontakcie z rodzicami, krewnymi, przyjaciółmi.

– W pracy  w Journal of Marriage and Family wykazano, że bycie w związku wiąże się z mniejszą aktywnością fizyczną. W reprezentatywnej próbie ponad 13 tysięcy dorosłych Amerykanów w ciągu 2 tygodni mężczyźni single byli aktywni ponad 8 godz. vs 4 godz. 47 min dla mężczyzn w żonatych. U kobiet wartości wyniosły 5 godz. 22 min vs 4 godziny.

Zdaniem autora artykułu w serwisie Medical News Today przedstawione dane mogą być pewnym pocieszeniem dla osób nie zaangażowanych czynnie w niedawny dzień św. Walentego.

Opracowano na podstawie: Medical News Today, 14 lutego 2018

Marcin Kargul

0 replies on “Czy bycie “singlem” może mieć korzyści zdrowotne?”