Greta M. Massetti i wsp. Excessive Weight Gain, Obesity, and Cancer. Opportunities for Clinical Intervention. JAMA online (dostępny pełen tekst)
Częstość występowania nadwagi i otyłość w USA rośnie od 50 lat, obecnie problem dotyczy ponad dwóch trzecich dorosłych i prawie jednej trzeciej dzieci i młodzieży. Wpływ nadwagi i otyłości na ryzyko cukrzycy i chorób sercowo-naczyniowych jest powszechnie znany, mniejsza jest świadomość znaczenia nadmiernej wagi w patogenezie nowotworów.
Zgodnie z wynikami niedawnej meta-analizy związek z nadwagą i otyłością stwierdzono dla 13 nowotworów. Nadwaga i otyłość podwaja ryzyko zachorowania na gruczolakoraka przełyku i raka: wpustu żołądka, wątroby i nerek. Otyłość zwiększa o 30% ryzyko raka jelita grubego i odbytnicy. Kobiety z nadwagą i otyłością mają 2-4 krotnie zwiększone ryzyko raka trzonu macicy.
Inne nowotwory związane z nadmierną wagą to szpiczak mnogi, oponiak i rak: dróg żółciowych, trzustki, jajnika, tarczycy a także rak piersi u kobiet w wieku postmenopauzalnym.
Najnowszy raport US Centers for Disease Control and Prevention ocenił, że w 2014 r. w USA na nowotwory związane z nadmierną wagą zapadło 630 000 osób. Przypadki te stanowiły 55% nowotworów u kobiet i 24% u mężczyzn. Częstość nowotworów związanych z nadmierną wagą rośnie, zwłaszcza u osób młodszych. Biorąc pod uwagę okres latencji pomiędzy działaniem czynników ryzyka a rozpoznaniem raka, można oczekiwać dalszego zwiększenia zapadalności na te nowotwory.
Jak podkreślają autorzy artykułu, rak nie jest nieuchronny. Zadaniem profesjonalistów medycznych jest edukacja w zakresie prozdrowotnego trybu życia.
Opracowano na podstawie JAMA, 3 października 2017
Marcin Kargul