Sześć korzyści zdrowotnych posiadania zwierząt domowych

Honor Whiteman. Six ways your pet can boost health and well-being. Medical News Today

Zwierzęta domowe są nie tylko nieocenionymi towarzyszami, ich posiadanie wiąże się z korzyściami dla zdrowia i dobrego samopoczucia.

1. Mniejsze ryzyko alergii

W badaniu z 2015 r. ekspozycja dzieci  w pierwszym roku życia na kontakt ze zwierzętami zmniejszała ryzyko astmy w wieku 6 lat. Zgodnie z najnowszym doniesieniem ekspozycja przed urodzeniem i w pierwszych  3 miesiącach sprzyjała występowaniu szczepów bakterii mikrobiomu jelitowego związanych z niższym ryzykiem alergii.

2. Zmniejszony poziom stresu i lęku

badaniu prowadzonym przez Centers for Disease Control and Preventionu u dzieci w wieku średnio 6,7 lat pies w rodzinie wiązał się z rzadszym występowaniem objawów lękowych w badaniach przesiewowych  (12% vs 21%). W najnowszym eksperymencie wykazano, że interakcja z psem zmniejsza wydzielanie hormonu stresu – kortyzolu, podczas zadania polegającego na mówieniu publicznym i arytmetyce umysłowej u dzieci w wieku 7-12 lat.

3. Zdrowsze serce

Zgodnie ze stanowiskiem naukowym American Heart Association z 2013 r. posiadanie zwierzęcia domowego, zwłaszcza psa, może zmniejszać ryzyko sercowo-naczyniowe (poziom istotności dowodów B). Opiekunowie psów o 54% częściej wypełniają zalecenia odnośnie wysiłku fizycznego, mają niższe ciśnienie tętnicze, korzystniejszy profil lipidowy i rzadziej są otyli.

4. Lepsze umiejętności społeczne

Są doniesienia o korzystnym wpływie zwierząt na życie “towarzyskie i uczuciowe” oraz na  zaangażowanie w lokalne społeczności. Posiadanie pupila w wieku nastoletnim wiązało się z większą empatią i pewnością siebie w dorosłości. Korzyści obserwowano także u dzieci a autyzmem.

5. Poprawa zdrowia psychicznego

badaniu z BMC Psychiatry z 2016 r. 60% badanych z zaburzeniami psychicznymi podało, że zwierzęta są bardzo ważnym czynnikiem radzenia sobie z chorobą.

6. Lepsza jakość snu?

pracy opublikowanej w Mayo Clinic Proceedings 41% badanych podało, że domowy pupil ma korzystny wpływ na sen.

 

 

Opracowano na podstawie: Medical News Today, 6 czerwca 2017

Marcin Kargul

 

0 replies on “Sześć korzyści zdrowotnych posiadania zwierząt domowych”