Melvin B. Heyman, Steven A. Abrams. Fruit Juice in Infants, Children, and Adolescents: Current Recommendations. Pediatrics 2017 (dostępny pełen tekst)
Zgodnie z nowymi rekomendacjami American Academy of Pediatrics należy unikać podawania dzieciom do pierwszego roku życia soków owocowych, chyba że takie jest szczegółowe zalecenie lekarza.
Poprzednie wytyczne z 2001 r. jako granicę wieku podawały 6 miesięcy. Od tego czasu pojawiły się nowe dowody, że soki nie mają szczególnych korzyści żywieniowych i mogą przynosić szkody zdrowotne.
Etykieta ”100% soku” może sugerować, że sok jest zdrową alternatywą dla całych owoców. Jednakże soki zawierają dużo cukru (nawet dwie łyżeczki na 100 ml) a jednocześnie mało błonnika. Badania wykazały zły wpływ soków na zęby a także ich związek z otyłością u dzieci.
Dla dzieci w wieku 1-3 lata zalecenia dopuszczają do 4 uncji (118 ml), w wieku 4-6 lat do 6 uncji (177 ml) a w wieku 7-18 lat do 8 uncji (237 ml) soku dziennie.
Wytyczne przestrzegają też przed podawaniem soku w „kubkach niekapkach”, z których dziecko może pić przez długi czas, ponieważ ma to szczególnie niekorzystny wpływ na zęby.
Wytyczne nie zalecają także spożywania soków niepasteryzowanych (oprócz świeżo wyciskanych) oraz soku grejpfrutowego u dzieci przyjmujących leki metabolizowane przez cytochrom CYP3A4.
Dzieci powinny być edukowane o korzyściach spożywania całych owoców.
Opracowano na podstawie: Pediatrics, 23 maja 2017
Marcin Kargul