Jeff Lyon. The Lung Microbiome: Key to Respiratory Ills? JAMA
Termin „mikrobiom” stał się popularny w ostatniej dekadzie. Najlepiej poznany jest mikrobiom jelitowy, natomiast niedawno zwrócono uwagę na mikroorganizmy zasiedlające układ oddechowy.
W JAMA zamieszczono wywiad z ekspertami z uniwersytetu w Chicago poświęcony temu zagadnieniu.
Jeszcze do niedawna wydawało się, że płuca są organem sterylnym, a bakterie można wyizolować tylko w stanach chorobowych, jak zapalenie płuc, mukowiscydoza, rozedma czy rozstrzenia oskrzeli. Obecnie wiadomo, że mikrobiom płucny ma wpływ na zdrowie i choroby.
Do typowych bakterii stanowiących mikrobiom płucny należą Veillonella, Prevotella, Neisseria, and Acinetobacter oraz niektóre typy Streptococcus, natomiast bakterie takie jak Pseuduomonas są patogenami, których występowanie wiąże się z m.in. ciężką astmą. Do patogenów należą też różne grzyby a także wirusy będące bakteriofagami, które mogą uaktywniać się po wielu klatach przebywania w komórce bakteryjnej.
Do zaburzeń mikrobiomu płucnego mogą prowadzić leki, np. antybiotyki. Największe znaczenie mają czynniki działające we wczesnym dzieciństwie, kiedy kształtuje się struktura i funkcja mikrobiomu i i rozwija się system immunologiczny.
Prowadzenie badań nad składem mikrobiomu, a także badań interwencyjnych, może istotnie wpłynąć na wiedzę na temat etiologii, patogenezy i leczenia chorób układu oddechowego. Na uniwersytecie w Chicago stworzona została baza kojarząca dane na temat profilu mikrobiomu i chorób układu oddechowego. Może to w przyszłości pozwolić na opracowanie strategii terapeutycznych opartych na ingerencję w skład mikrobiomu.
Opracowano na podstawie: JAMA, 2 maja 2017
Marcin Kargul