Otyłość a ryzyko nowotworów – wyniki przeglądu 204 meta-analiz

Maria Kyrgiou i wsp. Adiposity and cancer at major anatomical sites: umbrella review of the literature. BMJ 2017;356:j477 (dostępny pełen tekst)

Liczba osób z nadwagą lub otyłością wzrosła na świecie w latach 1980-2013 z 857 milionów do 2,1 miliarda. Nadmierna waga jest czynnikiem ryzyka chorobowości i śmiertelności z powodu wielu chorób, w tym sercowo-naczyniowych, cukrzycy, a także nowotworów.

W BMJ opublikowano systematyczny przegląd metaanaliz poświęconych związkowi otyłości z ryzykiem nowotworów. Do oceny włączono 204 prace badające nowotwory w 36 lokalizacjach.

Silne dowody naukowe na związek z różnymi parametrami otyłości wykazano dla  11 lokalizacji i postaci nowotworów: gruczolakoraka przełyku,  szpiczaka mnogiego, oraz raka: wpustu żołądka,  jelita grubego i odbytnicy,  dróg żółciowych, trzustki, piersi, trzonu macicy, jajnika i nerek.

Zwiększenie ryzyka na każdy wzrost BMI o 5 kg/m2 mieściło się w zakresie od 9% przy raku jelita grubego u mężczyzn do 56% przy raku dróg żółciowych.

W stosunku do pozostałych lokalizacji i postaci nowotworów dane są niewystarczające, konieczne są dalsze prospektywne obserwacje.

Ponieważ otyłość staje się jednym z największych problemów zdrowia publicznego, identyfikacja osób ze zwiększonych ryzykiem określonych nowotworów pozwoli na spersonalizowane strategie prewencji pierwotnej i wtórnej.

Opracowano na podstawie: BMJ, 28 lutego 2017

Marcin Kargul

TAGI:
0 replies on “Otyłość a ryzyko nowotworów – wyniki przeglądu 204 meta-analiz”