Rakowi można zapobiegać – komentarz w JAMA Oncology

Graham A. Colditz; Siobhan Sutcliffe. The Preventability of Cancer. Stacking the Deck. JAMA Oncol. Published online

Komentarz do pracy dotyczącej możliwości zapobiegania rakowi poprzez prozdrowotny tryb życia (Song M, Giovannucci E. JAMA Oncol. 2016) napisali autorzy z Washington University School of Medicine.

Podkreślają w nim, że dowodów na związek czynników środowiskowych z ryzykiem raka jest bardzo wiele. Jedną z pierwszych obserwacji było stwierdzenie w 16 i 17 wieku częstych zachorowań na raka moszny przez brytyjskich kominiarzy w wyniku narażenia na działanie sadzy.

Klasyczne badania nad emigrantami wykazały, że w porównaniu do rodaków którzy pozostali w krajach rodzinnych, mieli oni inne ryzyko raka związane ze zmianą diety lub ekspozycji na światło słoneczne.  Wreszcie, dramatyczny wzrost zachorowań na raka płuc wiąże się z upowszechnieniem palenia papierosów w 20 wieku.

Wyniki badania Song  i Giovannucci dobrze korespondują z tymi obserwacjami. Wykazano w nim, że blisko połowie nowych przypadków raka i ponad połowie zgonów z jego powodu można potencjalnie zapobiec poprzez prozdrowotne zmiany stylu życia. Zapobiegać można większości rodzajów raka, w nowotworach  najbardziej zależnych od czynników środowiskowych uniknąć można nawet  80-90% przypadków  raka płuc i gardła czy 60%  raka jelita grubego i pęcherza.

Zdaniem autorów niezbędne są działania na wielu poziomach.

Na poziomie profesjonalistów medycznych np. odpowiedni czas oraz wsparcie organizacyjne i finansowe  dla poradnictwa dla pacjentów i ich rodzin odnośnie zdrowego stylu życia.

Na poziomie lokalnych społeczności np. ułatwienia w zakresie aktywności fizycznej.

Na poziomie administracyjnym np.  odpowiednie podatki czy subsydia  zachęcające do produkcji zdrowej żywności:  warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych a także  wspomaganie edukacji fizycznej w szkołach .

W opinii autorów komentarza  nie możemy pozwolić sobie usprawiedliwianie bierności twierdzeniami, że rozwojem raka rządzi przypadek lub czekaniem na przełomowe odkrycia terapeutyczne.  Musimy wdrażać skuteczne strategie prewencji raka  poprzez  zmiany stylu życia, co przyniesie najszybszy zwrot z inwestycji.

Opracowano na podstawie: JAMA Oncology, 19 maja 2016

Marcin Kargul

0 replies on “Rakowi można zapobiegać – komentarz w JAMA Oncology”