Interwencje związane ze stylem życia w chorobie refluksowej przełyku

Tonya Kaltenbach, Seth Crockett i Lauren B. Gerson – Are lifestyle measures effective in patients with gastroesophageal reflux disease? An evidence-based approach Arch Intern Med 2006;166:965
Interwencje związane ze stylem życia są często stosowanym uzupełnieniem farmakoterapii w chorobie refluksowej przełyku. Dane na temat ich skuteczności są sprzeczne. Tym bardziej warto zwrócić uwagę na analizę piśmiennictwa dotyczącego tego zagadnienia, opublikowaną w Archives of Internal Medicine.

Zalecenia dotyczące zmiany stylu życia dawane osobom z refluksem żołądkowo-przełykowym opierają się na przypuszczeniu, że wybrane pokarmy, ułożenie ciała, palenie, alkohol i otyłość, nasilają dysfunkcję dolnego zwieracza przełyku. Logika wskazuje, że unikanie czynników ryzyka powinno łagodzić dolegliwości. Czy potwierdzają to wyniki badań?

Wpływ zmian w stylu życia na objawy refluksowe badano w 16 pracach z lat 1975-2004. W żadnej z nich nie potwierdzono skuteczności interwencji dietetycznych. Tym samym, unikanie alkoholu, owoców cytrusowych, pikantnych potraw, napojów gazowanych, czekolady i posiłków bogatotłuszczowych nie miało wpływu na obiektywne i subiektywne wykładniki refluksu. Kolejnym zaleceniem, którego zasadność nie została potwierdzona, było unikanie picia kawy. Ochronnego działania nie miało spożywanie ostatniego posiłku nie później niż 3 godziny przed zaśnięciem.

W sumie, liczba interwencji o udokumentowanej skuteczności okazała się wyjątkowo krótka i obejmowała unoszenie nóg łóżka od strony głowy (co nie jest jednoznaczne ze podkładaniem pod głowę kilku poduszek), leżenie na lewym boku oraz zmniejszenie masy ciała.

Podsumowując, skuteczność większości zalecanych zmian w stylu życia pacjentom z chorobą refluksową przełyku nie jest udokumentowana.

Opracowane na podstawie: Jama Internal Medicine / 2006-05-08

0 replies on “Interwencje związane ze stylem życia w chorobie refluksowej przełyku”