Andropauza a starzenie się mężczyzn

Steven R. Gambert – Andropause and the aging male Clin Geriatr 2003;11:12
Andropauza to niedobór androgenów objawiający się spadkiem popędu płciowego, zaburzeniami erekcji, osteoporozą, zmniejszeniem masy mięśniowej i siły, depresją, zaburzeniami koncentracji oraz snu.

Autor przedstawia zalecenia specjalistów dotyczące diagnostyki i leczenia andropauzy u starszych mężczyzn. U około 12% mężczyzn w wieku 50-59 lat stężenie testosteronu jest niższe niż 325 ng/l i odsetek ten rośnie do 28% wśród mężczyzn powyżej 70. roku życia. Podjęcie decyzji o badaniu stężenia testosteronu, które jest kosztowe, zależy od wyników wnikliwie zebranego wywiadu. Badanie krwi powinno być przeprowadzone tylko u osób z klinicznymi objawami niedoboru tego hormonu.

Uznano, że leczenie hormonalne powinno być podjęte u wszystkich mężczyzn, niezależnie od wieku, u których stężenie testosteronu jest niższe od 300 ng/l. Stężenie powyżej 400ng/l uznano za wykluczające niedobór hormonalny. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do leczenia jest rak stercza lub sutka i hematokryt powyżej 55%, zaś przeciwwskazaniami względnymi: przerost stercza z zaburzeniami odpływu moczu, nie leczony bezdech senny, zaawansowana niewydolność krążenia i hematokryt powyżej 52%.

Leczenie powinno być wdrożone tylko u chorych z udokumentowanym niedoborem testosteronu. Należy monitorować efekty i skutki uboczne terapii. Wydaje się, że postępowanie diagnostyczno-lecznicze powinno być w znacznym stopniu dobierane przez lekarza indywidualnie.

Opracowane na podstawie: Clinical Geriatrics / 2003-01-05

 

TAGI:
0 replies on “Andropauza a starzenie się mężczyzn”