Interwencje żywieniowe w depresji okołoporodowej

Kaitlyn Rechenberg i wsp – Nutritional Interventions in Depression and Perinatal Depression LINK: Yale J Biol Med 2013;86:127 (dostępny pełen tekst)

Depresja jest najczęstszą chorobą psychiczną na świecie. Szacuje się, że dotyczy ona 121 milionów ludzi, z czego mniej niż 25% otrzymuje skuteczne leczenie. Depresja dotyczy dwa do trzech razy częściej kobiet niż mężczyzn.

Depresja okołoporodowa jest poważnym problemem psychiatrycznym. Kobiety z depresją w czasie ciąży mają wysokie ryzyko porodu przedwczesnego, stanu przedrzucawkowego, powikłań położniczych i depresji poporodowej.

Leczenie zaburzeń depresyjnych w medycynie konwencjonalnej skupione jest na czynnikach, które prowadzą do zaburzeń funkcji neurotransmiterów. Aktualnie toczy się debata, czy leki przeciwdepresyjne są bezpieczne podczas ciąży. American Academy of Pediatrics rekomenduje stosowanie najmniejszych skutecznych dawek. FDA klasyfikuje SSRI i inne leki serotoninergiczne/noradruenergiczne jako kategorię C lub D. Środki farmakologiczne stanowią więc ryzyko dla kobiet ciężarnych i karmiących piersią, zatem poszukuje się bezpieczniejszych opcji terapeutycznych.

Mikroelementy, w tym niektóre witaminy z grupy B, kwas foliowy i kwas dokozaheksaenowy (DHA) odgrywają znaczącą rolę w syntezie i absorpcji neurotransmiterów. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe są odpowiedzialne za strukturę i właściwości błon fosfolipidowych, zwłaszcza w mózgu oraz biorą udział w neuroprzekaźnictwie. Wykazano, że niski poziom kwasów omega-3 związany jest ze zwiększonym ryzykiem depresji. W niektórych badaniach stwierdzono także, że poziom kwasu foliowego jest niższy o chorych z epizodem depresyjnym, co może być też związane z gorszą odpowiedzią na leki przeciwdepresyjne. WHO rekomenduje, aby ciężarne spożywały więcej witaminy B12 (1,4 ug na dobę vs 0,4 ug na dobę u nieciężarnych) oraz o około 70% więcej kwasu foliowego.

Badania eksperymentalne sugerują, że suplementacja mikroelementów może łagodzić objawy depresji i zmniejszać powikłania porodu u pacjentek z depresją okołoporodową. Alternatywne leczenie depresji, w tym suplementacja niektórych substancji może być istotną opcją terapeutyczną, obarczoną niewielkim ryzykiem powikłań i niedrogą.

Opracowane na podstawie: Internet / Czerwiec 2013
Magdalena Piątkowska

0 replies on “Interwencje żywieniowe w depresji okołoporodowej”