Ryzyko związane z przyjmowaniem wysokich dawek kwasu askorbinowego

Robert H. Fletcher – The Risk of Taking Ascorbic Acid LINK: JAMA Intern Med. 2013;173:388-

Na łamach JAMA  Internal Medicine ukazał się krótki komentarz poświęcony związanemu ze stosowaniem kwasu askorbinowego wzrostowi ryzyka rozwoju kamicy nerkowej.  Robert H. Fletcher przypomina w nim, że w latach 70-tych dwukrotny laureat nagrody Nobla – Linus Pauling wyrażał głębokie przekonanie o tym, że witamina C jest lekiem skutecznym w przeziębieniach (a później także w chorobach nowotworowych i chorobach układu sercowo-naczyniowego).

W późniejszych  randomizowanych, kontrolowanych badaniach klinicznych wykazano jednakże, że kwas askorbinowy nie jest skuteczny I nie zmniejsza śmiertelności sercowo-naczyniowej i nowotworowej, nie ogranicza także częstości występowania przeziębienia. Przez wiele lat sądzono, że jest to przynajmniej substancja bezpieczna.

Tymczasem jednak, jak przypomina Flether , coraz więcej dowodów wskazuje na to, że kwas askorbinowy może powodować kamicę nerkową. Jest to prawdopodobne z biologicznego punktu widzenia, bowiem jest on częściowo metabolizowany do szczawianów I w tej postaci wydalany z moczem. W dużych badaniach kohortowych stwierdzono, że przyjmowanie ponad 1000 mg kwasu askorbinowego na dobę związane było z występowaniem objawowej kamicy nerkowej.

W JAMA Internal Medicine ukazała się kolejna praca potwierdzająca takie zagrożenie. Thomas i wsp. w badaniu kohortowym z udziałem 23 355 Szwedów wyjściowo bez kamicy nerkowej wykazali, że w 12-letniej obserwacji przyjmowanie wysokich dawek kwasu askorbinowego podwajało ryzyko kamicy.

Konkludując Flether pisze, że kamica nerkowa to choroba relatywnie częsta, bardzo bolesna i czasem niebezpieczna. Przyjmowanie wysokiej dawki kwasu askorbinowego może podwajać ryzyko jej wystąpienia (dodatkowe ryzyko 147 nowych ataków kamicy nerkowej w przeliczeniu na 100 000 osobo-lat i co roku nowy kamień w nerce u jednej z 680 osób przyjmujących lek w wysokiej dawce). Ryzyko nie jest zatem całkowicie zaniedbywalne zwłaszcza, że kwas askorbinowy nie jest lekiem skutecznym …

Opracowane na podstawie: Jama Internal Medicine / 11 marca 2013
Magdalena Lipczyńska