Seminarium pisma Lancet – Trądzik pospolity

Hywel C Williams i wsp – Acne vulgaris LINK: Lancet 2012;379:361

Na łamach the Lancet w cyklu seminarium ukazała się praca Williamsa i wsp. na temat trądziku pospolitego. Trądzik jest przewlekłą chorobą zapalną mieszka włosowego wynikającą z zależnej od androgenów zwiększonej produkcji łoju, zaburzeń złuszczania naskórka, stanu zapalnego i bakteryjnej kolonizacji mieszków włosowych (najczęściej przez Propionibacterium Agnes). Zmiany skórne związane z trądzikiem to łojotok, zmiany niezapalne – zaskórniki, zmiany zapalne (krostki i grudki) oraz różna tendencja do tworzenia blizn.

Rola czynników takich jak ekspozycja na światło słoneczne i higiena skóry nie została w etiologii trądziku potwierdzona. Być może pewne znaczenie ma „zachodnia” dieta z dużą ilością cukrów, powodująca hiperinsulinemię. Pomimo, że wczesna kolonizacja bakteryjna i wywiad rodzinny mogą mieć znaczenie w rozwoju choroby, czynnik wywołujący pozostaje nieznany, a odpowiedź na leczenie trudna do przewidzenia.

Obecność trądziku może mieć wpływ na jakość życia i powodować problemy natury psychologicznej. Choroba dotyczy większości osób między 15 a 17 rokiem życia, a 15-20% przypadków ma ciężki przebieg. Brak jak dotąd idealnej terapii, jednak ograniczenie zmian można uzyskać u większości chorych.

W leczeniu choroby łagodnej i średnio zaawansowanej stosuje się miejscowo nadtlenek benzoilu, kwas salicylowy, kwas azelainowy, retinoidy (tretinoina, adapalen, isotretinoina)  i antybiotyki (klindamycyna, erytromycyna, tetracykliny). Doustna antykoncepcja może pomóc w kontroli choroby u młodych kobiet z zaburzeniami hormonalnymi. Pacjenci z chorobą bardziej zaawansowaną zwykle wymagają antybiotykoterapii doustnej, głownie tetracyklinami, w połączeniu z leczeniem miejscowym. Najbardziej efektywna i stosowana w najcięższej postaci choroby jest doustna izotretinoina, jednak jej stosowanie jest ograniczone przez działanie teratogenne i inne efekty niepożądane. Terapia fotodynamiczna jest słabo dostępna, kosztowna i również ograniczona przez działania niepożądane. Konieczne są dalsze badania oceniające efektywność i bezpieczeństwo dostępnych środków leczniczych oraz zmierzające do lepszego poznania historii naturalnej tej choroby.

Opracowane na podstawie: Lancet / 28 stycznia 2012
Magdalena Piątkowska

0 replies on “Seminarium pisma Lancet – Trądzik pospolity”