Jaki lek hipotensyjny wybrać jako pierwszy?

L. Frankenstein – The difficult task of finding the best antihypertensive agent LINK: Arch Intern Med. 2011;171:394

W leczeniu nadciśnienia tętniczego najważniejsze jest obniżanie jego wartości. Jest to warunkiem podstawowym pozwalającym zmniejszyć częstość powikłań  sercowo-naczyniowych i związaną z nimi śmiertelność . Nie jest jednak obojętne, z jakich wskazań stosujemy leki i jakim głównym powikłaniom staramy się przeciwdziałać.

W komentarzu redakcyjnym na łamach Archives of Internal Medicne stara się nas przekonać o tym Lutz Frankenstein. Autor wskazuje na narastającą epidemię niewydolności serca, spowodowaną między innymi przez nadciśnienie tętnicze. Powstaje pytanie, które leki najskuteczniej zapobiegają rozwojowi niewydolności serca w przebiegu nadciśnienia tętniczego?

W meta-analizie badań z udziałem 223 313 osób z nadciśnieniem tętniczym najskuteczniej rozwojowi niewydolności serca zapobiegały leki diuretyczne, inhibitory enzymu konwertującego angiotensynę i blokery receptorów angiotensyny II. Nieskuteczne okazały się za to alfa- i beta- blokery.

Z drugiej strony poszczególne beta blokery skutecznie zmniejszają ryzyko zgonu z powodu powikłań sercowo-naczyniowych u osób z rozpoznaną chorobą niedokrwienną serca,  zwłaszcza po zawale serca. Z kolei w prewencji udarów mózgu najskuteczniejsze wydają się leki blokujące kanały wapniowe.

Optymalny efekt terapii hipotensyjnej można zatem uzyskać indywidualizując dobór leków zgodnie z profilem ryzyka i chorobami współistniejącymi.

Opracowane na podstawie: Jama Internal Medicine / 14 marca 2011
Marek Kowrach

0 replies on “Jaki lek hipotensyjny wybrać jako pierwszy?”