Nowe antybiotyki pilnie poszukiwane

The Lancet – Urgently needed: new antibiotics LINK: Lancet 2009;374:1868
Na łamach The Lancet ukazał się krótki komentarz redakcyjny nawiązujący do publikacji na łamach bliźniaczego The Lancet Infectious Diseases (2009;9;661), poświęcony poszukiwaniu nowych antybiotyków. Redakcja The Lancet podkreśla w nim, że Światowa Organizacja Zdrowia uznała oporność na antybiotyki za jedno z największych zagrożeń zdrowotnych. W Unii Europejskiej na zakażenia bakteriami opornymi na wiele leków (multidrug-resistant bacteria) ginie co roku około 25 tysięcy chorych. W USA co roku oporne na metycylinę szczepy gronkowca złocistego zakażają ponad 94 000 ludzi, zabijając niemal 19 000 – to więcej niż łącznie HIV/AIDS, choroba Parkinsona, rozedma i zabójstwa.

Tymczasem, jak odnotowano w raporcie Infectious Diseases Society of America (IDSA), noszącym znamienny tytuł “Bad Bugs, No Drugs: No ESCAPE!” od 2006 roku w USA zarejestrowano zaledwie jedną substancję o działaniu przeciwbakteryjnym – doripenem. W Unii Europejskiej z 15 badanych preparatów zaledwie 5 dotarło do 3 fazy badań klinicznych. W listopadzie 2009 roku na szczycie w Waszyngtonie Prezydent Barack Obama i reprezentujący Unię Europejską szwedzki premier Fredrik Reinfeldt zawarli transatlantyckie porozumienie mające na celu opracowanie nowych leków przeciwbakteryjnych.

Na razie nie wiadomo, kto i ile zapłaci za badania, jak będzie wyglądała współpraca ośrodków akademickich i firm farmaceutycznych. Nie ma natomiast wątpliwości, że globalna strategia postępowania jest wszystkim bardzo potrzebna.

Opracowane na podstawie: Lancet / 2009-12-05

0 replies on “Nowe antybiotyki pilnie poszukiwane”