Leczenie nadciśnienia tętniczego u osób w bardzo zaawansowanym wieku

John B. Kostis – Treating hypertension in the very old LINK: Published at www.nejm.org March 31, 2008 (10.1056/NEJMe0801709)

W komentarzu redakcyjnym opublikowanym w New England Journal of Medicine John B. Kostis odnosi się do artykułu zamieszczonego w tym samym numerze pisma i poświęconego leczeniu nadciśnienia tętniczego u ludzi bardzo sędziwych (powyżej 80 roku życia).

Autor komentarza zaznacza, że u osób starszych zależność pomiędzy wartościami ciśnienia tętniczego a ciężkimi powikłaniami jest względnie słabsza niż w młodszych grupach wiekowych. Dowiodła tego meta-analiza przeprowadzona na grupie miliona pacjentów, w której wykazano, że dla wartości ciśnienia skurczowego powyżej 180 mm Hg, u osób pomiędzy 50-59 lat ryzyko śmierci w wyniku udaru mózgu zwiększa się 16-krotnie i tylko 3-krotnie u osób mających 80-89 lat. Odnosi się to jednak tylko do ryzyka względnego, ponieważ wzrost całkowitego ryzyka w starszych grupach wieku jest wyższy, z uwagi na istotnie wyższe wyjściowe zagrożenie powikłaniami sercowo-naczyniowymi.

Autor komentarza przyjmuje z ulgą wyniki badania HYVET, które udowodniło, że leczenie nadciśnienia w wieku podeszłym indapamidem SR z ewentualnym dołączeniem peryndoprylu przynosi korzyść kliniczną. Korzyść dotyczy zarówno redukcji wskaźników śmiertelności, jak i ryzyka niewydolności serca oraz ryzyka udaru mózgu. Badanie HYVET dowodzi zatem, że starszy wiek nie oznacza,  iż na terapię hipotensyjną jest za późno.

Opracowane na podstawie: / 2008-03-

0 replies on “Leczenie nadciśnienia tętniczego u osób w bardzo zaawansowanym wieku”