Korzyści zdrowotne ciemnej czekolady – kontrowersje

Artykuł redakcyjny – The devil in the dark chocolate Lancet 2007;370:2070
Kontrowersje wokół ciemnej czekolady stały się głównym motywem krótkiego artykułu redakcyjnego opublikowanego w The Lancet.

Tekst powstał na kanwie wyników oryginalnej pracy, która ukazała się miesiąc wcześniej w Circulation. Jej autorzy wykazali, że bogata we flawonole ciemna czekolada wywołuje rozkurcz naczyń wieńcowych i poprawia ich czynność. Powyższe wnioski sformułowano w grupie osób,  którym przeszczepiono serce (kontrolą była czekolada pozbawiona kakao).

Wzmiankowana praca nie jest jedyną, w której udało się udowodnić korzyści zdrowotne wynikające ze spożycia ciemnej czekolady. We wcześniejszym badaniu stwierdzono, że regularne spożywanie niewielkiej ilości tego przysmaku obniża ciśnienie tętnicze u osób we wczesnej fazie nadciśnienia.

Jest zrozumiałe, że przytoczone dane mogą wywołać euforię producentów ciemnej czekolady, której nigdy dotąd nie poszukiwano w sklepach ze zdrową żywnością. Okazuje się jednak, że potencjalnemu konsumentowi łatwo byłoby wpaść w zasadzkę. Część wytwórców ciemnej czekolady decyduje się modyfikację procesu produkcji, polegającą na usunięciu flawonoli charakteryzujących się kwaśnym smakiem. Chcąc zachować ciemny kolor swojego produktu, dodają w zamian odpowiednie barwniki. Fakt usunięcia flawonoli bądź też ich obecności nie jest zwykle odnotowywany na opakowaniu, co dodatkowo zmniejsza szansę nabywcy na poprawę sprawności krążenia wieńcowego.

Należy pamiętać ponadto, że czekolada jest przede wszystkim źródłem tłuszczów, węglowodanów i kalorii. Nawet ta bogata we flawonole może być szkodliwa, o ile jej spożyciu nie będzie towarzyszyć ograniczenie innych, wysokoenergetycznych składników diety.

Opracowane na podstawie: Lancet / 2007-12-22