Bóle krzyża &#8211jak leczyć?

M.J. Hancock i wsp – Assessment of diclofenac or spinal manipulative therapy, or both, in addition to recommended first-line treatment for acute low back pain: a randomised controlled trial LINK: Lancet 2007;370:1638
Na łamach The Lancet ukazało się badanie dotyczące postępowania w typowych bólach krzyża w ambulatoryjnej praktyce lekarskiej. Problem ten jest szczególnie ważny z przyczyn epidemiologicznych i społeczno-ekonomicznych (jest przyczyną długotrwałej absencji chorobowej).

Badanie przeprowadzono w Australii. Oceniano w nim znaczenie dołączenia do standardowej terapii, proponowanej osobom z ostrymi bólami krzyża, dwóch form dodatkowych metod terapeutycznych: leczenia diklofenakiem (przedstawicielem typowych niesterydowych leków przeciwzapalnych) lub/i terapii manualnej kręgosłupa.

Standardowe postępowanie oznaczało informację o dobrym rokowaniu i typową poradę: pozostać aktywnym ruchowo, unikać odpoczynku w łóżku, oraz obejmowało zastosowanie paracetamolu w typowych dawkach. W praktykach lekarzy rodzinnych randomizowano 239 pacjentów z ostrym epizodem bólów krzyża.

Okazało się, że diklofenak, terapia manualna kręgosłupa, a także połączenie obu metod, nie skracają okresu trwania choroby, jak również nie wpływają na ból, ograniczenie aktywności pacjenta i ogólne samopoczucie. Terapia manualna nie wiązała się ze zwiększonym odsetkiem powikłań. W grupie z diklofenakiem odnotowano dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, zawroty głowy; nie były one jednak statystycznie częstsze niż w grupie placebo.

Wydaje się zatem, że w praktyce lekarzy rodzinnych terapia standardowa jest wystarczającą formą leczenia większości przypadków ostrych bólów krzyża. Dodatkowe formy terapii zwiększają koszty i narażają na działania niepożądane, nie przyczyniając się jednak do poprawy skuteczności leczenia.

Opracowane na podstawie: Lancet / 2007-11-10

0 replies on “Bóle krzyża &#8211jak leczyć?”