Diagnostyka i leczenie ostrego bólu dolnej części pleców

Scott Kinkade – Evaluation and treatment of acute low back pain LINK: Am Fam Phys 2007;146:556
W American Family Physician warto zwrócić uwagę na artykuł przeglądowy poświęcony ostremu bólowi dolnej części pleców. Skala zjawiska jest ogromna – każdego dnia na omawianą dolegliwość skarży się 5.6% amerykańskiej populacji, choć jedynie 20-30% poszukuje pomocy lekarskiej.

Zgodnie z definicją, kryterium czasowym różniącym ostry ból pleców od bólu przewlekłego jest sześć tygodni. Najczęstszą przyczyną dolegliwości, niezależnie od wieku, jest wzmożone napięcie mięśni lędźwiowych. Wśród przyczyn strukturalnych, u osób pomiędzy 20 a 50 rokiem życia dominuje przepuklina krążka międzykręgowego, u osób starszych – choroba zwyrodnieniowa i jej powikłania.

Szczegółowe wywiady chorobowe oraz badanie przedmiotowe pozwalają zazwyczaj na postawienie trafnego rozpoznania. Ciężkie stany, takie jak nowotwór, zakażenie lub choroba trzewna, są odpowiedzialne jedynie za kilka procent przypadków ostrego bólu dolnej części pleców, a na ich obecność zazwyczaj wskazują objawy alarmujące, takie jak przebyty uraz, postępujący deficyt ruchowy lub czuciowy, niewyjaśnione chudnięcie, potwierdzona osteoporoza bądź przewlekła steroidoterapia czy zaawansowany wiek.

O ile nie występują objawy alarmujące, decyzję o rozpoczęciu diagnostyki obrazowej można odłożyć na 4-6 tygodni, prowadząc w tym czasie leczenie zachowawcze. Do leków z wyboru należy acetaminofen, niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz leki o rozkurczowym działaniu na mięśnie szkieletowe. Wbrew powszechnemu przekonaniu, leczenie spoczynkowe nie jest wskazane, a wręcz może być szkodliwe. Wskazuje się na skuteczność terapii ciepłem. Dowody na przydatność akupunktury są sprzeczne.

Podsumowując, ostry ból dolnej części pleców jest w większości objawem łagodnym, krótkotrwałym i nie wymagającym specjalistycznego leczenia.

Opracowane na podstawie: American Family Physican / 2007-04-15

0 replies on “Diagnostyka i leczenie ostrego bólu dolnej części pleców”