Zasady antybiotykoterapii w ostrych chorobach infekcyjnych górnych dróg oddechowych

David M. Wong, Dean A. Blumberg i Lisa G. Lowe – Guidelines for the use of antibiotics in acute upper respiratory tract infections LINK: Am Fam Phys 2006;74:956
Początek sezonu jesienno-zimowego jest dobrym momentem, żeby przypomnieć zasady stosowania antybiotyków w ostrych infekcjach górnych dróg oddechowych. Obszerny artykuł zawierający tę cenną wiedzę ukazał się w American Family Physician.

W ostrym zapaleniu nosa i zatok u dorosłych antybiotyki należy zarezerwować dla osób bez poprawy obserwowanej w ciągu 10 dni od wystąpienia typowych objawów lub z pogorszeniem po 5-7 dniach od początku choroby. Lekiem z wyboru jest amoksycylina stosowana przez 10 dni. Jednoznacznym wskazaniem do antybiotykoterapii (penicylina V lub G przez 10 dni) jest paciorkowcowe zapalenie gardła, potwierdzone wynikiem posiewu lub szybkiego testu na obecność antygenu.

Warto pamiętać, że większość przypadków zapalenia gardła ma etiologię wirusową. Typowymi cechami infekcji wirusowej są: zapalenie spojówek, kaszel, wydzielina z nosa, biegunka i nie występowanie gorączki. Dziewięćdziesiąt procent przypadków zapalenia oskrzeli ma etiologię niebakteryjną. Niemniej nawet w ostrym, niepowikłanym, bakteryjnym zapaleniu oskrzeli antybiotyki nie powinny być stosowane rutynowo. Co ważne, wygląd plwociny nie jest pomocny w wyborze postępowania.

Antybiotykoterapię należy rozważać u osób z bakteryjnym zaostrzeniem przewlekłego zapalenia oskrzeli i przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. Do wyboru są: amoksycylina, trimetoprym-sulfametoksazol lub doksycyklina.

Antybiotyków nie zaleca się u osób z nieswoistymi chorobami infekcyjnymi górnych dróg oddechowych. Analogiczna zasada dotyczy grypy.

We wszystkich wymienionych chorobach, jedną z dopuszczalnych metod postępowania wobec pacjenta bez wskazań do leczenia przeciwbakteryjnego, ale nalegającego na zastosowanie tej terapii, jest zaopatrzenie go w receptę na antybiotyk, z zaleceniem realizacji w przypadku pogorszenia stanu ogólnego.

Opracowane na podstawie: American Family Physican / 2006-09-15

0 replies on “Zasady antybiotykoterapii w ostrych chorobach infekcyjnych górnych dróg oddechowych”