Zatrzymać otyłość-artykuł redakcyjny pisma Lancet

Artykuł redakcyjny – Curbing the obesity epidemic Lancet 2006;367:1549
W The Lancet ukazał się artykuł redakcyjny poświęcony zagadnieniu otyłości. Obecnie ocenia się, że około połowa osób dorosłych krajów europejskich ma nadwagę, a otyłość dzieci wzrosła od lat 80-tych ponad trzykrotnie. Przyczyny wystąpienia epidemii otyłości są oczywiste – posiłki bogate w tłuszcze lub oczyszczoną skrobię i coraz niższa aktywność fizyczna populacji ogólnej. Zapobieganie to przede wszystkim zachęcanie do zmiany diety na zdrowszą, bogatszą w warzywa i owoce, co wiąże się z wyższymi kosztami, a także popularyzowanie regularnej aktywności.

Dotychczas cele te były szczególnie trudne do osiągnięcia w populacjach biednych , w których otyłość jest powszechnie akceptowana i które szczególnie narażone są na nadwagę. W ostatnich latach zmienia się jednak podejście do problemu otyłości.

W Stanach Zjednoczonych i Nowej Zelandii jedną z inicjatyw jest wprowadzenie zakazu sprzedaży słodzonych napojów gazowanych w szkołach, a podobne inicjatywy powinny mieć miejsce także w pozostałych krajach. W Austrii natomiast planowane jest częściowe refinansowanie kart wstępu do klubów fitness z ubezpieczenia społecznego.

Wszelkie działania, których celem jest zapobieganie otyłości, mają szansę na sukces jedynie przy wprowadzaniu zmian systemowych, produkcji taniej i zdrowej żywności, a także zmian urbanistycznych ułatwiających regularną aktywność fizyczną, zmianę edukacji dzieci oraz promowanie jedynie zdrowych napojów i żywności już w szkołach podstawowych. Dotychczas brakuje jednak skutecznych strategii w zwalczaniu plagi otyłości i w żadnym kraju nie udało się wypracować skutecznych metod postępowania.

Zdaniem autorów artykułu sprostanie wyzwaniu jakim jest otyłość wymaga wsparcia rządzących, zmian legislacyjnych, współpracy wielu ministerstw, mediów, producentów żywności oraz firm zajmujących się rekreacją. Jedynie tak pojmowana strategia może przynieść ograniczenie epidemii otyłości.

Opracowane na podstawie: Lancet / 2006-05-13

0 replies on “Zatrzymać otyłość-artykuł redakcyjny pisma Lancet”