Pierwotna prewencja chorób układu sercowo-naczyniowego – komentarz do raportu NCEP-ATP III

Robert O. Bonow – Primary prevention of cardiovascular disease. A call to action Circulation 2002;106:3140
Co roku w Stanach Zjednoczonych z powodu chorób serca i udarów ginie około 960 000 osób. Od 1900 roku (za wyjątkiem 1918 – roku wielkiej epidemii grypy) choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią wiodącą przyczynę zgonów w USA. Szacuje się, że ich całkowite wyeliminowanie spowodowałoby przedłużenie oczekiwanego czasu przeżycia o prawie 7 lat.

Należy pamiętać, że choroby układu sercowo-naczyniowego dotykają ludzi stosunkowo młodych – około 50% rozpoznań stawianych jest przed 65 rokiem życia. Wiele z czynników ryzyka chorób układu krążenia poddaje się modyfikacji. Przekonujące dane wskazują, iż może to w dużym stopniu ograniczyć obecną epidemię.

Dane z Nurses Health Study wskazją na przykład, że kobiety, które utrzymują prawidłową wagę ciała, przestrzegają zdrowej diety, regularnie ćwiczą, nie palą papierosów i piją umiarkowane ilości alkoholu, mogą zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia o 84% (niestety, tylko 3% badanych kobiet przestrzegało takich zaleceń).

W najnowszych, opublikowanych w pełnej wersji w tym samym numerze Circulation, zaleceniach National Cholesterol Education Program (NCEP) Adult Treatment Panel III (ATP III) zwrócono uwagę na nowe problemy – wymagający leczenia podwyższony poziom trójglicerydów (nawet graniczny wzrost należy leczyć dietą i ćwiczeniami fizycznymi), ryzyko związane z występowaniem zespołu metabolicznego (niezależne od poziomu cholesterolu LDL), konieczność oceny globalnego ryzyka oraz zagrożenie związane z występowaniem cukrzycy (cukrzyca lub występowanie wielu czynników ryzyka jednocześnie, stanowią tak samo poważne zagrożenie jak choroba serca w wywiadzie).

Opracowane na podstawie: Circulation / 2002-12-17

0 replies on “Pierwotna prewencja chorób układu sercowo-naczyniowego – komentarz do raportu NCEP-ATP III”