Zmiana stylu życia a zapobieganie cukrzycy typu 2.

Matti Uusitupa – Lifestyles matter in the prevention of type 2 diabetes Diabetes Care 2002;25:1650
Artykuł redakcyjny we wrześniowym Diabetes Care poświęcony jest zapobieganiu cukrzycy. Z powodu otyłości i siedzącego trybu życia na całym świecie gwałtownie wzrasta częstość występowania cukrzycy typu 2. Nie jest już wyłącznie choroba otyłych osób w średnim wieku, coraz cześciej zdarza się u ludzi młodych i dzieci.

Wiadomo, że otyłość (zwłaszcza otyłość brzuszna), brak aktywności fizycznej i dieta wysokotłuszczowa (bogata w nasycone kwasy tłuszczowe), są czynnikami zwiększającymi ryzyko cukrzycy typu 2. Klinicznie jawna cukrzyca poprzedzona jest długotrwałą fazą nietolerancji glukozy. Nietolerancja glukozy połączona z insulinoopornością są elementami zespołu polimetabolicznego. Zespół ten jest czynnikiem ryzyka nie tylko cukrzycy, ale także chorób układu krążenia.

Osoby otyłe powinny zmniejszyć masę ciała, zaś osoby prowadzące siedzący tryb życia – zwiększyć aktywność fizyczną (szczególnie wskazane przy otyłości brzusznej). Właściwa modyfikacja diety polega na istotnym zredukowaniu spożycia nasyconych kwasów tłuszczowych i wprowadzeniu błonnika (warzywa, owoce i pełnoziarniste kasze).

Badania szwedzkie wykazały, że umiarkowana redukcja masy ciała połączona ze zwiększeniem aktywności fizycznej, o 50% zredukowała ryzyko wystąpienia cukrzycy u mężczyzn w średnim wieku z nietolerancją glukozy. W badaniach przeprowadzonych w Finlandii stwierdzono, że zmiana stylu życia (właściwa dieta, redukcja masy ciała i zwiększenie aktywności fizycznej), aż o 58% zmniejszyła ryzyko cukrzycy.

W najnowszym, opublikowanym w tym samym numerze Diabetes Care badaniu, autorzy wykazali poprawę wskażników BMI, odsetka tkanki tłuszczowej i jej dystrybucji poprzez modyfikację stylu życia w populacji Amerykanów pochodzenia japońskiego. Od lekarzy oczekuje się więc przekazywania pacjentom rekomendacji dotyczących konieczności zmiany stylu życia i monitorowania ich wdrażania.

Opracowane na podstawie: Diabetes Care / 2002-09-11

 

 

0 replies on “Zmiana stylu życia a zapobieganie cukrzycy typu 2.”